Technologia termosublimacyjna w świecie drukarek – co to takiego?

2066

Wiodące marki drukarek, które funkcjonują współcześnie na polskim oraz ogólnoświatowym rynku, konkurują między sobą nie tylko poprzez szybkość druku, czy też liczbę stron możliwych do skopiowania w ramach użycia jednego tuszu. Istotnymi elementami rywalizacji są tu również jakość, wielofunkcyjność i bezawaryjność tego typu sprzętu. Dzisiejsze drukarki, nawet te biurowe, nie służą nam jedynie do powielania dokumentów.

Coraz bardziej popularne stają się w ich przypadku funkcje ksero, skanera czy też wydruku na papierze fotograficznym. Głównymi konkurentami na rynku są modele laserowe i atramentowe, i to pomiędzy nimi zwykle podejmowane są przez konsumentów decyzje o zakupie. Jak na tym tle wypada technologia termosublimacyjna i urządzenia drukujące, które z niej korzystają? Czym w ogóle jest ten rodzaj druku? Odpowiedzi na ten temat znaleźć można w kolejnych akapitach.

Skąd zapotrzebowanie na technologię termosublimacyjną?

W świecie drukarek atramentowych widać ciągły postęp związany z ich parametrami oraz wydajnością. Problemem są tu natomiast tzw. przejścia tonalne, którymi charakteryzuje się wydruk zdjęć. Urządzenia laserowe drukujące w kolorze w przypadku fotografii radzą sobie jeszcze gorzej niż ich główni konkurenci. Powstało więc zapotrzebowanie na technologie, która będzie w stanie dać konsumentom odpowiednią jakość przy tego typu zadaniach, co z kolei doprowadziło do skonstruowania sprzętu korzystającego z metody termosublimacji. Zdjęcia są dzięki temu powielane szybciej i dokładniej, a koszt takiego wydruku w warunkach domowych jest o wiele niższy (ok. 1 zł) niż gdyby użyć do tego celu drukarki innego typu.

Czym jest termosublimacja?

Kluczowym czynnikiem pozwalającym na druk termosublimacyjny jest – jak to może sugerować nazwa – ciepło. Sprzęt ten wykorzystuje specjalne taśmy, które pod wpływem temperatury przenoszą odpowiedni barwnik na kartkę. Papier, którego używa się w takich urządzeniach również jest odpowiednio przystosowany do wykonywania na nim nadruków tą metodą, gdyż posiada on zwiększoną odporność na wysoką temperaturę. Osiągnięcie odpowiedniego odcienia uzyskiwane jest poprzez nakładanie się na siebie trzech podstawowych kolorów, z zachowaniem różnych proporcji i pozwala użytkownikowi na dostęp do niezwykle szerokiej palety odcieni. Etapem kończącym druk termosublimacyjny jest nałożenie na papier specjalnej warstwy ochronnej, która czyni zdjęcia (oczywiście bez ingerencji w kolorystykę, gdyż jest ona bezbarwna) odpornymi na promienie UV i działanie wilgoci.

Zalety drukarek termosublimacyjnych

Drukowanie fotografii na urządzeniu wykorzystującym technologię termosublimacyjną ma jedną podstawową zaletą, a mianowicie wysoką rozdzielczość odwzorowania zdjęcia. Dzięki temu jest ono niemal tak samo dobrze przeniesione na papier, jak w przypadku gdyby użytkownik oddał je do wydruku w zakładzie fotograficznym. Poza tym należy tu wymienić takie korzyści z posiadania tego sprzętu, jak chociażby:
– małe rozmiary urządzenia pozwalające na wygodne korzystanie i ustawienie go w swoim domu,
– możliwość zakupu modelu drukującego w formacie 10×15 lub też zaawansowanej technologicznie drukarki radzącej sobie z rozdzielczością A4,
– wbudowany ekran LCD do obsługi urządzenia, czytnik kart pamięci, akumulator by korzystać z niej bezprzewodowo,
– doskonała trwałość zdjęć,
– możliwość zmiany palety odcieni dla danego zdjęcia oraz bardzo dobre parametry jeśli chodzi o rastrowanie.

Wady technologii termosublimacyjnej

Wybór tego typu drukarki nie jest pozbawiony kilku wad i każdy użytkownik powinien być ich świadom nim dokona zakupu drukującego sprzętu termosublimacyjnego. Istotne mogą się tu okazać następujące informacje:
– ograniczenie wielkości druku w tańszych modelach,
– specjalny papier, który jako jedyny jest kompatybilny ze sprzętem korzystającym z tej technologii,
– urządzenia tego typu są mało efektywne jeśli chodzi o druk tekstu,
– nie jest to opcja, która mogłaby sprostać w najmniejszym stopniu potrzebom wykorzystania biurowego,
– podwojona rozdzielczość i większy format wydruku to też dużo większa cena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here