Jak wybrać kubek termiczny? – porady i wskazówki

823

Wychodząc z domu lubisz napić się czegoś ciepłego w drodze do pracy, na uczelnię, czy też podczas weekendowego spaceru? W takich chwilach wiele można by oddać za łyk rozgrzewającego kakao, kawy, herbaty, a nawet mleka z miodem i masłem, które dodatkowo chroni przed przeziębieniem. Rozwiązanie musi być jednak wygodne, łatwe w transporcie, zapewniające bezpieczeństwo, że nie się wyleje – jak to mogłoby się zdarzyć w przypadku zwykłego kubka styropianowego. Wielu ludzi stawia więc w takim wypadku na kubek termiczny, powstaje jednak pytanie, jak wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Ceny produktów tego typu potrafią kształtować się na bardzo różnym poziomie. Czy jednak powinien być to jedyny wyznacznik podczas poszukiwań? Warto się nad tym chwilę zastanowić.

Dlaczego kubek termiczny?

Alternatywą dla kubków termicznych są oczywiście termosy, jednak ich wielkość oraz funkcjonalność dla kogoś, kto chce z nich korzystać mobilne, jest o wiele mniejsza. Tutaj chodzi przede wszystkim o walory praktyczne (nierzadko połączone z estetyką, gdyż wiele kubków tego typu posiada jakiś nadruk). Mają one przede wszystkim:
– jak najdłużej utrzymać ciepło wlanej do nich kawy, czy herbaty,
– chronić dłonie przed oparzeniem gorącym napojem,
– zapewniać odpowiednią szczelność, jeśli np. korzystamy z takiego kubka podczas jazdy samochodem, np. stojąc na czerwonym świetle,
– być wygodne w użyciu.

Rodzaje kubków termicznych

Przyglądając się modelom kubków termicznych dostępnych dziś w sprzedaży, można wyróżnić dwa ich typy. Pierwszy z nich to wariant częściowo szczelny. Poznać go można przede wszystkim po podwójnych, wykonanych z metalu ściankach. Zamknięcie takiego kubka ma przede wszystkim ograniczyć parowanie, jednak jeśli przewróci się on, to nie mamy gwarancji, że nasz ciepły napój się nie wyleje. Jest to rozwiązanie raczej na krótkie trasy lub wręcz do domowego użytku, jeśli martwimy się, że podczas filmu zabraknie nam ciepłego kakao. Są to też modele tańsze – między innymi z uwagi na brak próżni między ściankami – a ich cena oscyluje w granicach 50 zł. Drugi rodzaj kubków termicznych to modele całkowicie szczelne. Idealnie nadają się zatem na dłuższe spacery i o wiele lepiej utrzymują ciepło płynu. Kupić je można w dwóch wariantach: z ustnikiem lub z odkręcanym wieczkiem (mniej funkcjonalne rozwiązanie z uwagi na zwiększenie powierzchni parowania po otwarciu).

Czym się kierować podczas zakupu?

Po pierwsze musimy ocenić czy zależy nam na tańszym i mniej szczelnym modelu, czy raczej na termicznym kubku, który będzie można zabrać ze sobą na dłuższy spacer. Dodatkowo warto zwrócić tu uwagę na takie szczegóły, jak między innymi:
– strona estetyczna kubka (to przecież również gadżet, z którego będzie nam się lepiej piło, jeśli będzie się nam podobał),
– budowa, a w szczególności jej prostota i ocena pod względem łatwości mycia,
– opcja kupienia części zamiennych w razie uszkodzenia (zwłaszcza przy droższych modelach),
– łatwa obsługa i wygoda otwierania i zamykania w celu napicia się kawy, herbaty, czy kakao,
– dopasowanie do uchwytu w twoim samochodzie,
– wykonanie z materiałów, które nie absorbują zapachów tego, co wlewamy do kubka.

O poradę podczas pisania tego artykułu poprosiliśmy bewu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here